mularski@zms.edu.pl
+48 607 658 503
dr n. med., specjalista medycyny sądowej
Główną przyczyną spraw cywilnych, wymagających sporządzenia opinii biegłego lekarza, są obrażenia ciała doznane w wypadkach komunikacyjnych prowadzące do uszczerbku na zdrowiu.
Opiniowanie w celu ustalenia doznanego uszczerbku na zdrowiu wymaga przeważnie sporządzenia opinii zespołowej, z dobranymi specjalistami różnych dziedzin medycyny, z uwagi na różnorodne następstwa doznanych obrażeń ciała.
Do klasycznych opinii lekarskich na potrzeby wydziałów cywilnych oraz pracy i ubezpieczeń społecznych należy zaliczyć również ocenę stanu zdrowia, w tym stanu zdrowia psychicznego testatora w dacie sporządzenia testamentu, a także oceny stanu zdrowia osób ubiegających się o świadczenia rentowe, gdzie należy ocenić rodzaj i stopień zaawansowania schorzeń, nasilenia z nimi związanych dolegliwości, które będą determinować zdolność lub brak zdolności do wykonywania zatrudnienia. Ocenę uszkodzenia ciała, rozstroju zdrowia, ich wpływ na życie powoda, ewentualne inwalidztwo, ocenia się w przypadkach związanych ze sporami toczonymi w związku z art. 444 i 445 KC.
Niezależnie z jakiego narzędzia sąd zleci biegłemu korzystać podczas sporządzania opinii związanych z uszczerbkiem na zdrowiu, to w ślad za obowiązującym orzecznictwem i autorami nielicznych opracowań związanych z uszczerbkiem na zdrowiu, czy to w sporach cywilnych, czy z orzekaniem na użytek Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, należy podkreślić szczególną rolę indywidualnej oceny każdego przypadku, z uwzględnieniem wieku, wykształcenia, posiadanych kwalifikacji zawodowych, nasilenia choroby i rokowania jej dalszego przebiegu, jednak z zachowaniem wymaganego w medycynie sądowej krytycyzmu w ocenie związków przyczynowych.
Każdorazowo przeprowadzane badanie sądowo-lekarskie (samodzielne albo zespołowe), analiza zdarzenia prowadzącego do deficytu zdrowia, możliwość weryfikacji i obiektywizacji zgłaszanych objawów w oparciu o analizę akt sprawy ze szczególnym uwzględnieniem dokumentacji medycznej sprzed zdarzenia i po zdarzeniu, pozwalają zmaksymalizować prawdopodobieństwo adekwatnej oceny stanu zdrowia i rokowań na przyszłość i tym samym prawidłowo ocenić doznany uszczerbek na zdrowiu.
aleksander.mularski@bieglylekarz.pl
+48 607 658 503
ul. Malinowa 5
62-070 Zakrzewo
Medycyna Sądowa
Aleksander Mularski