mularski@zms.edu.pl
+48 607 658 503
dr n. med., specjalista medycyny sądowej
W sprawach o tzw. błąd medyczny postępowanie może przybrać charakter pozasądowy albo postępowania sądowego. Zgłoszenie roszczenia przez pacjenta może nastąpić w kilku wariantach, spośród których wymienić należy: skargę skierowaną bezpośrednio do udzielającego świadczenia zdrowotnego; skargę do rzecznika praw pacjenta, skargę do płatnika za świadczenie zdrowotne (Narodowy Fundusz Zdrowia, podmiot prywatny), zawezwanie do ugody, zgłoszenie do samorządu lekarskiego, zgłoszenie go organów ścigania (postępowanie karne) oraz wytoczenie powództwa przed sądem cywilnym.
W sprawach karnych zachowanie personelu medycznego lub stany biologiczne pacjenta, jeżeli zostają spełnione odpowiednie przesłanki, przyporządkowuje się dyspozycjom poszczególnych przepisów kodeksu karnego.
W sprawach cywilnych, z samej natury procesów biologicznych, choroby, braku możliwości wykazania w sposób jednoznaczny zjawisk w ciągu przyczynowym, wystarczające jest wykazanie braku staranności w udzielanych świadczeniach, które stanowiły zobowiązanie przeciwnej strony sporu. W tym celu lekarz – biegły do opiniowania posługiwać powinien się wytworzonym modelowym wzorcem „należytej staranności” i badać daną sprawę na jego podstawie z uwzględnieniem prawnych standardów wykonywania zawodu lekarza, ale również w oparciu o prawa pacjenta. Wzorzec taki powinien opierać się dokładnie na indywidualnych możliwościach podmiotu lub lekarza udzielającego świadczeń.
Wszystkie te sprawy wymagają przeanalizowania zebranego materiału dowodowego, obejmującego przede wszystkim dokumentację medyczną, ale także materiał dowodowy osobowy, a w wielu przypadkach również innego rodzaju materiał dowodowy rzeczowy, np. zapisy monitoringu, zapisy rozmów z dyspozytorem, treść umów zawartych pomiędzy podmiotem medycznym a lekarzem.
aleksander.mularski@bieglylekarz.pl
+48 607 658 503
ul. Malinowa 5
62-070 Zakrzewo
Medycyna Sądowa
Aleksander Mularski